26.04.2017 12:59
Jäsenille
  Etusivu >> Suurkalat >> Ennätyskalat >> Vuosittain suurimmat >> Vuosi 2003















 
 
 
 
 
 
VUOSI 2003

Luokat
A =
Kala on saatu nähtäväksi.
B =
Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat. Kelvollinen kuva.
C =
Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.
Lisätietoja päätöksestä: LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

Kalalaji

Paino kg

Pituus cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ahven

2,42

46

Hannes Hekkala

17.5.2003

Iijoki

Ii

moottoriuistelu

C

 

 

2,20

52

Mika Malinen, Markus Nousiainen ja Erkki Tikka

15.5.2003

Pyhäjärvi

Kesälahti

verkko

C

 

 

2,15

50

Reijo ja Erja Laitinen

14.6.2003

Hirvenpään lampi

Kiikala

verkko

B

 

ankerias

3,504

123

Olli Heinonen

2.6.2003

Kyllönjoki

Pälkäne

moottoriuistelu

B

 

harjus

2,1

61,2

Ari Savikko

10.7.2003

Rommaeno

Enontekiö

perho heitettynä

C

 

hauki

16,80

128

Marko Kokkonen

16.10.2003

Suomenlahti

Kotka

virveli

A

 

 

16,49

129,5

Kauko Äärelä

12.6.2003

Vajukosken allas

Sodankylä

rysä

B

 

härkäsimppu (sisävedet)

 

14,6

Jarkko Lahtinen

22.10.2003

Näsijärvi

Ruovesi

onki

B

2

kirjoeväsimppu

 

9,6

Hannu Hyvönen

24.6.2003

Hirvijärvi

Riihimäki

verkko

A

1

 

0,008

8,9

Mika Ahti

1.7.2003

Porontimajärvi

Kuusamo

onki

B

2

kivennuoliainen

0,023

16,1

Aarre Kujala

17.5.2003

louhosmonttu

Ylivieska

onki

A

1

 

0,022

15,3

Tero Hakala

24.5.2003

Kyrönjoki

Kurikka

onki

B

2

kivisimppu

0,018

10,9

Ari Saura

18.9.2003

Pusulanjoki

Nummi-Pusula

sähkökalastus

A

 

kuha

11,2

99

Esko Reijonen

13.5.2003

Tiiläänjärvi

Askola

verkko

C

 

 

10,02

95

Matti-Pekka Virtaniemi ja Matti Vainio

17.2.2003

Tuusulanjärvi

Tuusula

verkko

B

 

kuore

0,234

32,2

Seppo Leminen

2.2.2003

Suomenlahti

Helsinki

verkko

B

2

lahna

7,45

82,1

Jouni Hokkanen

7.6.2003

Immalanjärvi

Imatra

verkko

B

 

 

6,6

71

Elsa Laukkanen

14.6.2003

Matolampi

Tohmajärvi

onki

C

 

lohi  (merilohi)

25,70

139,5

Veikko Pesola

9.8.2003

Teno

Utsjoki

soutu-uistelu

C

 

lohi (järvilohi)

12,06

100

Aarne ja Teija Salonrinne

25.10.2003

Korpijärvi

Mäntyharju

verkko

B

2

 

10,18

92

Matti Kapiainen

26.10.2003

Korpijärvi

Mäntyharju

moottoriuistelu

C

2

 

10,04

93,5

Harri Pulkkinen ja Pauli Pumperi

27.6.2003

Puulavesi

Hirvensalmi

moottoriuistelu

B

2

makrilli

0,32

34

Bengt Lindfors

2.8.2003

Suomenlahti

Porvoo

verkko

C

1, P

miekkasärki

0,692

46

Jukka Rossi

16.6.2003

Saimaa

Lappeenranta

verkko

B

2

 

0,668

44

Kari Kiiski ja Tuomo Hämäläinen

17.9.2003

Suomenlahti

Virolahti

verkko

C

2

muikku

0,426

35,8

Lauri Kivinen ja Rålf Ståhl

5.10.2003

Hormajärvi

Lohja

verkko

B

2

 

0,399

33,0

Markku Laine

17.9.2003

Hormajärvi

Lohja

verkko

B

2

pasuri

0,868

39

Uno Södö

5.6.2003

Ähtävänjoki

Pedersöre

onki

A

1

 

0,74

40,3

Pentti Lindqvist

14.6.2003

Kymijoki

Elimäki

onki

A

1

siika

6,4

85,5

Tuomo Kyrö

19.6.2003

Vuontisjärvi

Enontekiö

verkko

C

2

siloneula

 

26,1

Vesa Tilli ja Juha Pusila

30.10.2003

Suomenlahti

Espoo

verkko

A

2

 

 

25,6

Pasi ja Oona Jokinen

1.1.2003

Suomenlahti

Kirkkonummi

verkko

B

2

sorva

1,213

40,4

Pauli Helenius

8.6.2003

Saaristomeri

Kemiö

verkko

A

1

sulkava

0,944

45

Toivo Suominen, Asko Kiiskinen ja Hendy Kotiranta

6.5.2003

Hiidenvesi

Vihti

rysä

B

2

särki

1,068

41

Pauli Savolainen

4.5.2003

Kuulampi

Rautjärvi

verkko

B

2

 

0,855

41,3

Onni Paavola

24.6.2003

Kauhajoki

Kauhajoki

onki

B

2

taimen  (meritaimen)

10,23

97

Jukka Lähteenmäki, Veli-Matti Mikkonen, Jasmine Mikkonen ja Mika Kuusisto

26.7.2003

Pohjanlahti

Kristiinankaupunki

moottoriuistelu

B

2

taimen (järvitaimen)

9,6

88

Pentti ja Eeli  Sipola

11.11.2003

Inarijärvi

Inari

verkko

B

2

turpa

2,9

57,5

Esa Huuskonen

22.6.2003

Kymijoki

 

virveli

C

 

tähtisampi

1,806

89,5

Leif Wikstedt

28.5.2003

Suomenlahti

Kirkkonummi

verkko

A

 

täpläsilli

0,418

39

Ari ja Esa-Pekka Uusimäki

12.6.2003

Pohjanlahti

Merikarvia

rysä

A

1

villasaksirapu

0,220

8,2

Ilari Pukkila

24.5.2003

Suomenlahti

Pyhtää

verkko

A

 

 



 
Powered by WebUpdate