Viimeinen ennätyskalalautakunnan kokous on ollut 2.2.2017

Luokat
A = Kala
on saatu nähtäväksi.
B =
Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat.
Kelvollinen kuva.
C = Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu
muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja
päätöksestä:

LT
= 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

KOLME SUURINTA 2016

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,054

50,5

Ville Nikkanen

10.11.2016

Metsälampi

Vihti

pilkki jäältä

B

2

 

2,0

 

Aaro Rautio

8.8.2016

Vanajavesi

Hämeenlinna

verkko

C

 

hauki

16,2

 

Perttu Haanpää

20.3.2016

 

 

onki

C

2

 

16

124

Tami Tarkiainen

15.10.2016

Pyssyjärvi

 

verkko

C

 

hietatokko

 

6,3

Hannu Hakanen

29.5.2016

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

hopearuutana

2,55

49

Julius ja Per Saris

30.7.2016

Suomenlahti

Espoo

verkko

B

 

isotuulenkala

0,152

35,5

Tommi Salokangas

2.6.2016

Pohjanlahti

Pori

verkko

B

2

karppi

15,7

 

Pauli Varsila

18.7.2016

 

 

onki

C

2

kuha

13,1

 

Arvi Ronkainen

16.11.2016

Pyhäjärvi

Tammela

verkko

B

2

lohi (järvilohi)

11,02

 

Ville ja Väinö Makkonen

21.6.2016

Puruvesi

Kesälahti

moottoriuistelu

B

2

lohi (merilohi)

24,96

124,6

Juha Leppänen, Seppo Leppänen ja
Pekka Laakso

3.6.2016

Ahvenanmaa

Eckerö

moottoriuistelu

B

2

made

6,875

90

Toni Kolehmainen

27.3.2016

Uljuan tekojärvi

Siikalatva

koukkupyydys

B

2

pasuri

0,91

41

Teemu Etelä-aho

12.9.2016

Ähtävänjoki

Pedersöre

onki

C

2

piikkimonni

0,290

27,2

Roope Jansson

16.10.2016

Lampi

Kotka

onki

A

1

rantanuoliainen

 

8,0

Juhani Kosonen

2.5.2016

Suomenlahti

Virolahti

lippo (haavi)

A

1

ruutana

2,49

 

Juhani Joutjärvi

29.8.2016

Mommilanjärvi

Lammi

verkko

B

2

seipi

0,2

 

Jesse Lehtinen

26.7.2016

 

Salla

perho heitettynä

C

2

suutari

2,5

57

Emilia Aro

18.6.2016

Saaristomeri

Kaarina

onki

C

2

taimen (järvitaimen)

10,1

98

Ville ja Voitto Pursiainen

28.6.2016

Inarinjärvi

Inari

verkko

C

2

taimen (meritaimen)

13,115

91

Kari Rantala ja Antero Rantala

20.5.2016

Pohjanlahti

Pori

verkko

B

2

toutain

7,31

80,3

Jorma Valjus

29.3.2016

Lohjanjärvi

Lohja

verkko

B

2

 

6,210

76

Hannu Lahdenperä

31.8.2016

Vanajavesi

Hämeenlinna

moottoriuistelu

B

2

turpa

3,634

 

Henri Lillman

27.4.2016

Kymijoki

Inkeroinen

onki

B

2

 

3,0

 

Akseli Sällilä

20.6.2016

Kymijoki

Kotka

virveli

C

2

turska

26,09

127,0

Ben Nylund

30.6.2016

Ahvenanmeri

Lemland

verkko

B

2

täplärapu

 

16,7

Kaarlo Koskela ja Sören Nyman

28.7.2016

Venesjärvi

Kankaanpää

merta

B

2

Luokat
A =
Kala on saatu nähtäväksi.
B = Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat. Kelvollinen kuva.
C = Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja päätöksestä:    LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna

KOLME SUURINTA 2015

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,350

53,2

Hannu Mustaparta

15.9.2015

Pyhäjärvi OL

Pyhäsalmi

virveli

B

2

ahven

2,050

52,5

Hannu Mustaparta

17.9.2015

Pyhäjärvi OL

Pyhäjärvi

virveli

B

2

ahven

2,0

48

Hannu Hartikainen

1.5.2015

Puruvesi

Savonlinna

verkko

C

 

hauki

16,2

122

Ville Kekkonen

8.6.2015

Valkealampi

Eno

virveli

C

2

härkäsimppu (sisävedet)

 

12,4

Timo Savolainen

14.10.2015

Melavesi

Riistavesi

verkko

B

2

kuha

13,2

102

Matti Järvinen

19.6.2015

Rutajärvi

Urjala

verkko

B

2

kuha

13,1

98

Harri Ahola

21.6.2015

 

Pirkanmaa

virveli

C

2

lahna

6,300

72

Niki Tanner, Esa Tanner ja Tatu
Kärnä

17.4.2015

Ojajärvi

Janakkala

verkko

B

2

lohi (merilohi)

22,0

 

Hannu Talvitie

30.5.2015

Pohjanlahti

Uusikaarlepyy

moottoriuistelu

C

2

made

6,3

91

Martti Karvinen

3.2.2015

Pyhäselkä

Liperi

verkko

B

2

makrilli

0,283

30,7

Heikki Salokangas

28.9.2015

Pohjanlahti

Pori

rysä

A

1

mustatokko

 

11,7

HY/Kalakurssin opilaat

21.8.2015

Suomenlahti

Hanko

verkko

A

1

mustatäplätokko

0,242

22,7

Seppo Leminen

6.5.2015

Suomenlahti

Helsinki

verkko

A

1

nahkiainen (meri)

0,140

44,6

Markku Rieppo

18.11.2015

Kymijoki

Pyhtää

merta

B

1

rantanuoliainen

 

10,0

Juha Kuosa

16.5.2015

Suomenlahti

Kotka

onki

A

1

ruutana

2,158

 

Raimo Rouvinen

15.6.2015

Ätäskö

Kitee

rysä

B

2

ruutana

2,04

42

Mauri Jylkkä

2.6.2015

Lampi

Kuopio

onki

B

2

sardelli

40,1

16,5

Martti Katiskalahti

4.9.2015

Pohjanlahti

Pori

verkko

A

1

sulkava

0,862

42,5

Martti Syyrilä

26.4.2015

Vanajavesi

 

verkko

B

2

sulkava

0,81

45

Raimo Lindell

5.5.2015

Väänteenjoki

Lohja

onki

B

2

suutari

2,50

51

Veikko Tolkki

29.8.2015

Suomenlahti

Sipoo

onki

B

2

särki

0,8

42

Reijo Huuskonen

28.5.2015

Poikkilampi

Pieksamäki/Jäppilä

onki

C

 

säyne

3,962

 

Risto Kaisamatti

15.8.2015

Kemijoki

 

pilkki veneestä/laiturilta

B

 

taimen (järvitaimen)

9,2

 

Marko Hatanpää

17.7.2015

Päijänne

Asikkala

moottoriuistelu

C

2

toutain

6,315

73,5

Martti Syyrilä

27.4.2015

Vanajavesi

Hattula

verkko

B

2

toutain

6,1

77

Mika Valjakka

20.5.2015

Kuokkalankoski

Lempäälä

virveli

B

2

toutain

6,1

79

Pertti Särkkä

26.5.2015

Kuokkalankoski

Lempäälä

virveli

C

2

turpa

3,31

 

Aleksi Liimula

15.5.2015

Joki

Pori

onki

B

2

valkoevätörö

 

13,7

Ari Saura ja Karl Sundman

30.9.2015

Saimaan kanavan

Lappeenranta

sähkökalastus

A

1

vaskikala

 

12,1

Marco Villarreal

17.5.2015

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

viisipiikki

 

5,8

Janne Lampinen

25.7.2015

Lammikko

Lohja

onki

A

1

vimpa

0,764

37,2

Ben Henriksson

9.3.2015

Suomenlahti

Loviisa

verkko

A

1

Luokat

A = Kala
on saatu nähtäväksi.
B =
Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat.
Kelvollinen kuva.
C = Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu
muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja päätöksestä:       LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

KOLME SUURINTA 2014

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,395

 

Erkki Tikka

15.5.2014

Karjalan Pyhäjärvi

Kesälahti/Sarvisalo

verkko

B

2

ahven

2,342

51,0

Eero Jaako

7.4.2014

Tengeliönjoki

Ylitornio

pilkki jäältä

B

2

ahven

2,0

50,06

Reijo Norrena ja Erkki Mäkelä

22.4.2014

Evijärvi

Evijärvi

verkko

C

2

allikkosalakka

 

8,5

Mikael Jaakkola

29.5.2014

lampi

Turku

onki

B

2

ankerias

3,996

122,0

Kari Sainio, Mikko ja Niko-Emil
Artjoki

3.7.2014

Hiidenvesi

Lohja

pitkäsiima

B

2

harjus

2,04

60

Aki Huhtanen

7.5.2014

 

 

pilkki jäältä

B

2

hauki

18,110

126

Jari Kosonen ja Heikki Luostarinen

19.1.2014

Puruvesi

Savonlinna

verkko

B

2

hauki

16,6

127

Esko Dyster

16.1.2014

Saimaa

 

verkko

C

2

isosimppu

0,199

25

Karl Sundman

17.5.2014

Suomenlahti

Inkoo

verkko

A

1

isotuulenkala

0,0883

33,1

Heikki Salokangas

26.6.2014

Pohjanlahti

Luvia

verkko

A

1

isotuulenkala

0,09485

31,0

Heikki Salokangas

24.5.2014

Pohjanlahti

Pori

verkko

A

1

kilohaili

0,02392

15,4

Heikki Salokangas

17.5.2014

Pohjanlahti

Luvia

verkko

A

1

kirjolohi

7,3

73,5

Antero Kallio

3.9.2014

Iso-Pajuluoma

Taivalkoski

onki

C

2

kivisimppu

 

10,3

Roman Rajala

18.5.2014

Suomenlahti

Helsinki

pilkki veneestä/laiturilta

A

1

kuha

12,983

96

Keijo Salo

14.2.2014

Pääjärvi

Karstula

verkko

B

2

kuha

11,32

95

Arvo Sormunen

21.1.2014

Pääjärvi

Karstula

verkko

B

2

kuha

11,2

97

Ilkka Tuhola

16.8.2014

 

 

uistelu

B

2

lahna

7,440

71,0

Esko Päivinen

18.5.2014

Kuorinka

Liperi

verkko

B

2

lohi (merilohi)

22,9

 

Pertti Laakkonen

27.6.2014

Tenojoki

Nuorgam

perho

C

2

mustatäplätokko

0,25

24,7

Magnus Thorlacius

25.5.2014

Ahvenanmaa

Mariehamn

rysä

C

 

mustatäplätokko

0,228

24,3

Magnus Thorlacius

5.5.2014

Ahvenanmaa

Mariehamn

rysä

C

 

mustatäplätokko

0,212

23,7

Meagan Shrandt, Laura Strone, Brian
Klimek ja  Saara Mäkelin.

27.8.2014

Ahvenanmaa

Mariehamn

rysä

B

2

ruutana

2,20

41,0

Tor Söderbacka

12.8.2014

 

Kronoby

verkko

C

 

seipi

0,18

 

Nuutti Rand

12.4.2014

Pohjanlahti

Simo

pilkki jäältä

C

2

suutari

3,804

62,9

Jari Männistö ja Petri Manninen

11.7.2014

järvi

Hämeenlinna

verkko

B

2

särki

1,236

 

Timo Tarkiainen

12.10.2014

Pyssyjärvi

Jyväskylä

verkko

B

2

särki

0,822

39,5

Kalevi Kaasinen

30.7.2014

Poikkilampi

Pieksamäki

onki

B

2

särki

0,83

40,5

Kalevi Kaasinen

30.7.2014

Poikkilampi

Pieksamäki

onki

B

2

taimen (järvitaimen)

10,42

95,0

Mika Nikulainen

22.8.2014

Inarinjärvi

Inari

pitkäsiima

B

2

taimen (järvitaimen)

10,03

919

Olavi ja Vappu Peltola

22.2.2014

Päijänne

Sysmä

verkko

B

1

toutain

6,444

84,0

Jussi T. Pennanen

28.4.2014

Nummenjoen alaosa

Lohja

virveli

A

1

toutain

6,0

80

Teemu Pulkkanen

23.4.2014

Kuokkalan kosket

Lempäälä

 

C

2

toutain

5,982

76,5

Juhani Jokinen

22.3.2014

Valkjärvi

Kärkölä

verkko

B

2

turpa

2,42

 

Simo Salmela

30.4.2014

Kymijoki

Kotka

soutu-uistelu

C

2

turska

21,04

 

Tom Mattson

7.7.2014

Ahvenanmaa

Jomala

verkko

B

2

viisipiikki

0,001

5,7

Markku Rouru

16.10.2014

Lammikko

Lohja

onki

A

1

Luokat
A = Kala on saatu nähtäväksi.
B = Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat. Kelvollinen kuva.
C = Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja päätöksestä: LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

KOLME SUURINTA 2013

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,49

53

Henri Pennanen

26.1.2013

Puruvesi

Kerimäki

pilkki jäältä

B

2

ahven

2,0

49,5

Jorma Ursin

3.8.2013

Etelä-Keitele

Vesanto

verkko

C

 

ahven

2,0

50,5

Ville Lempinen

27.8.2013

Vaajavirta

Vaajakoski

virveli

C

 

allikkosalakka

 

7,0

Janne Lampinen

18.9.2013

Viikin lampi

Helsinki

onki

C

 

harjus

2,01

59

Jyrki Lindh

24.4.2013

 

Inari

pilkki jäältä

B

 

hauki

18,44

134,3

Timo Jokkala ja Pirkko Pöykkö

16.5.2013

Sierijoki

Rovaniemi

verkko

B

2

hauki

17,0

124

Jetro Anjala, Jukka Tikka

18.9.2013

Jänisjoki

Joensuu

tuulastus

B

 

hietatokko

 

6,6

Vesa Karsikas

30.4.2013

Suomenlahti

Helsinki

onki

B

 

hietatokko

 

6,5

Vesa Karsikas

30.5.2013

Suomenlahti

Helsinki

onki

B

2

hopearuutana

3,2

49,5

Paavo Virkkunen, Hannu Makkonen ja
Markku Melkko

23.2.2013

Suomenlahti

Espoo

verkko

C

 

härkäsimppu (meri)

0,722

32,1

Oskar Leinos

23.2.2013

Suomenlahti

Inkoo

verkko

A

1

härkäsimppu (sisävedet)

 

13,8

Hannu Jaakkola

4.11.2013

 

Ruovesi

verkko

B

2

kuha

14,09

 

Toni Ikävalko

10.5.2013

järvi, Etelä-Häme

 

uistelu

B

 

kuha

12,27

 

Eero Mattila

10.5.2013

Järvi Etelä-Hämeessä

 

uistelu

B

 

kuha

11,34

95

Esko Siira

21.11.2013

 

 

verkko

B

 

lohi (järvilohi)

10,2

 

Jorma Mertanen ja Kai Venäläinen

27.11.2013

Suvasvesi

Kuopio

moottoriuistelu

B

 

made

7,04

 

Ilkka Lahdenmaa

27.2.2013

Pohjanlahti

Luvia

rysä

B

 

mustatäplätokko

0,168

 

Ilari Telenius

14.5.2013

Suomenlahti

Helsinki

pilkki veneestä/laiturilta

B

 

nahkiainen (sisävedet)

0,02

23,5

Matti Kettunen

10.10.2013

Orivesi

Kitee

moottoriuistelu

B

 

piikkisimppu

 

13,9

Kalakurssi / Hannu Lehtonen

4.9.2013

Suomenlahti

Tvärminne

verkko

A

1

pikkutuulenkala

0,007

14

Heikki Salokangas

9.8.2013

Pohjanlahti

Pori

rysä

A

1

pikkutuulenkala

0,007

13,6

Heikki Salokangas

9.8.2013

Pohjanlahti

Pori

rysä

A

 

pikkutuulenkala

0,007

13

Heikki Salokangas

9.8.2013

Pohjanlahti

Pori

rysä

A

 

ruutana

2,410

40

Tuula Rinne

12.5.2013

Arimaa

Somerniemi

verkko

B

2

ruutana

2,0

 

Teemu Etelä-Aho

11.8.2013

Lampi

 

onki

C

 

sinisampi

0,72

 

Ingvald Svensson

28.7.2013

Ahvenanmaa

 

verkko

A

1

sulkava

1,124

 

Vladimir Latschinoff

23.8.2013

Hiidenvesi

Vihti

verkko

A

1

sulkava

1,118

46,5

Pekka Ilmarinen

9.1.2013

Hiidenvesi

Lohja

verkko

A

1

särki

1,10

43

Harri Heikkinen

20.7.2013

 

Oulu

onki

C

 

toutain

6,33

82

Markus Soininen

15.5.2013

Kuokkalankoski

Lempäälä

virveli

B

 

toutain

6,32

80

Hautala Antero ja Terho Koho

11.8.2013

Pyhäjärvi

Nokia

virveli

B

 

toutain

6,28

77

Jarmo Korpi ja Harri Lahti

23.2.2013

Pitkäjärvi

Espoo

verkko

C

 

turpa

2,57

 

Heino Hyppönen

4.9.2013

Kymijoki

Kouvola

onki

B

 

turpa

2,5

58

Mika Räsänen

27.6.2013

Kymijoki

Anjala

perho

C

 

viisipiikki

0,001

5,3

Antti Saarikoski

9.11.2013

Porlan lammikko

Lohja

onki

A

1

vimpa

0,704

37,1

Ben Henriksson

1.1.2013

Suomenlahti

Kotka

verkko

A

1

liejutaskurapu

 

2,59

Olli Loisa

10.9.2013

Saaristomeri

Kaarina

verkko

B

 

liejutaskurapu

 

2,57

Olli Loisa

12.9.2013

Saaristomeri

Kaarina

verkko

B

 

liejutaskurapu

 

2,54

Ilpo Haahtela

23.8.2013

Saaristomeri

Parainen

merta

A

2

Luokat
A = Kala on saatu nähtäväksi.
B = Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat. Kelvollinen kuva.
C = Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja päätöksestä: LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,41

 

Veikko Marttinen

8.5.2012

Hietasen järvi

Mikkeli

verkko

B

2

 

2,042

 

Jukka-Pekka Vepsäläinen ja Antero
Purtilo

16.6.2012

Karsanjärvi

Lapinlahti

verkko

B

2

 

2,02

 

Reijo Huhtaniemi

19.8.2012

Saaristomeri

Iniö

virveli

C

2

allikkosalakka

 

7,8

Matti Huttunen

20.8.2012

Saunapellonpuistolampi

Helsinki

rysä

A

1

 

 

7,7

Matti Huttunen

20.8.2012

Saunapellonpuistolampi

Helsinki

rysä

A

1

 

 

7,4

Kristian Kankare

18.5.2012

Saunapellonpuistolampi

Helsinki

onki

A

1

hauki

16,15

127

Timo Heino

17.11.2012

Valajärvi

Janakkala

moottoriuistelu

C

2

hietatokko

 

6,9

Jarkko J. Tapio

23.4.2012

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

 

 

6,6

Vesa Karsikas

16.4.2012

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

 

 

6,3

Vesa Karsikas

13.4.2012

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

härkäsimppu (meri)

0,924

35,1

Oskar Leinos ja Markku Leinos

7.1.2012

Suomenlahti

Inkoo

verkko

A

1

imukala

 

 

Eevi Suleva

25.10.2012

Suomenlahti

Porvoo

 

A

1

isosimppu

0,71

33,5

Heikki Junnila

6.5.2012

Väärämaan salmi

Rymättylä

verkko

B

2

karppi

19,8

95

Tapio Mäenpää

20.7.2012

Kesijärvi

Janakkala

verkko

C

 

kirjolohi

7,230

77

Jorma Sääskilahti

1.12.2012

Kemijoki

Vanttauskoski

verkko

C

 

kuha

11,65

96

Toni Ikävalko

11.5.2012

 

Loppi

moottoriuistelu

B

2

 

11,5

98

Eero Paloheimo ja Juuso Pikkarainen

12.12.2012

Tuusulanjärvi

Tuusula

verkko

C

2

 

11,035

94

Pasi Piilemä ja Risto Kannisto

27.12.2012

Nokian Pyhäjärvi

Nokia

verkko

B

2

lohi (merilohi)

24,1

136

Ismo ja Valdemar Säily

11.7.2012

Tenojoki

Utsjoki

soutu-uistelu

C

2

 

23,4

134

Risto Vehkaoja

18.11.2012

Oulujoki

Oulu

soutu-uistelu

C

 

piikkisimppu

0,057

14,7

Olli Loisa, Jussi Niemi ja Kari
Nieminen

17.10.2012

Saaristomeri

Länsi-
Turunmaa

verkko

A

1

pikku-
nahkiainen

 

12,7

Jouni Kervinen

23.5.2012

Storträskin laskupuro

Sipoo

lippo (haavi)

A

1

 

 

12,3

Jouni Kervinen

23.5.2012

Storträskin laskupuro

Sipoo

lippo (haavi)

A

1

 

 

11,9

Valtteri Ahtiainen ja Ari Ahtiainen

4.6.2012

Keravanjoki

Tuusula

nostettiin vedestä käsin

A

1

ruutana

2,6

 

Teemu Etelä-Aho

27.7.2012

Lampi Etelä-Pohjanmaalla

 

onki

C

2

seipi

0,179

25,9

Sakke Yrjölä

25.7.2012

Krabbäcken

Vantaa

onki

A

1

 

0,172

26,6

Sauli Meriläinen

8.4.2012

Pohjanlahti

Ii

pilkki jäältä

B

 

 

0,166

 

Mika Jaako

28.7.2012

Ala-Suolijärvi

Posio

soutu-uistelu

A

1

sorva

1,144

 

Leo Shemeikka

7.5.2012

Finnholma

Föglö

onki

A

1

toutain

7,09

83

Risto Kanervo

24.2.2012

Lohjanjärvi

Lohja

verkko

B

2

 

6,32

81

Pirkko-Liisa Ahola

19.4.2012

Siuro

Nokia

verkko

A

2

turpa

2,60

 

Riikka Törnroos

21.6.2012

 

Pori

onki

B

2

turska

3,360

70,1

Oskar Leinos

18.3.2012

Suomenlahti

Inkoo

verkko

A

1

viisipiikki

 

5,0

Markku Myllylä

28.5.2012

Lampi Lohja

Lohja

lippo (haavi)

A

1

liejutaskurapu

 

2,27

Olli Loisa

20.9.2012

Saaristomeri

Turku

verkko

B

2

 

 

2,25

Olli Loisa

20.9.2012

Saaristomeri

Turku

verkko

B

2

 

 

2,25

Ilpo Haahtela

4.11.2012

Saaristomeri

Parainen

lippo (haavi)

A

2

Luokat
A =
Kala on saatu nähtäväksi.
B =
Punnittu kaupan vaa´alla tai vastaavalla. Riippumattomat todistajat. Kelvollinen kuva.
C =
Hyväksytty, mutta tiedot vajavaiset. Esim. kala on punnittu muunlaisella vaa´alla tai todistajina on vain tuttuja.

Lisätietoja päätöksestä: LT = 1: Laji on määritetty kalasta.
LT = 2: Laji on määritetty kuvasta.
LT = 3: Laji on määritetty suomusta.
LT = P: Kala on punnittu perattuna.

Kalalaji

Paino
kg

Pituus
cm

Kalamies

Pvm

Vesistö

Kunta

Pyyntitapa

Luokka

LT

ahven

2,492

53

Markku Sairanen

31.5.2011

Pyhäjärvi

Parikkala

verkko

B

2

 

2,028

44

Mikko Pääkkönen ja Sanna Kinnunen

8.8.2011

Saimaan kanava

Lappeenranta

onki

B

2

 

2,00

50,8

Markku ja Arto Kajava

1.1.2011

Vanttajanjärvi

Kuusamo

verkko

B

 

allikkosalakka

0,0035

7,6

Jussi T. Pennanen

26.10.2011

lampi Viikissä

Helsinki

onki

A

1

 

 

7,4

Jussi Pennanen

19.8.2011

Viikin lampi

Helsinki

onki

A

1

harjus

2,47

59

Mika Virtanen

13.4.2011

järvi

Utsjoki

pilkki jäältä

B

 

hietatokko

 

6,2

Vesa Karsikas

10.9.2011

Suomenlahti

Espoo

onki

A

1

 

 

6,2

Vesa Karsikas

10.9.2011

Suomenlahti

Espoo

onki

B

2

hopearuutana

3,24

50,8

Pertti Kosonen ja Kauko Sappinen

4.1.2011

Suomenlahti

Kotka

verkko

A

2

härkäsimppu (meri)

0,65

34,9

Hannu Lehtinen

1.12.2011

Saaristomeri

Kustavi

verkko

C

2

 

0,42

31

Pessi Salmela

2.8.2011

Saaristomeri

Naantali

verkko

A

2

härkäsimppu (sisävedet)

0,019

12,6

Reijo ja Ossi Juuti

12.11.2011

Torsa

 

Ruokolahti

verkko

B

2

isosimppu

0,380

 

Jamina ja Jarmo Vasama

24.7.2011

Saaristomeri

Nauvo

verkko

A

1

isotuulenkala

 

14,7

Marco Villarreal, Jesse Rantanen ja
Jarkko J. Tapio

30.4.2011

Suomenlahti

Helsinki

lippo (haavi)

A

1

karppi

17,5

 

Janne Sullström

18.9.2011

järvi

Uusimaa

onki

C

2

 

15,10

89

Pekka Leppänen

9.12.2011

Saimaa

Mikkeli

verkko

B

2

kivennuoliainen

0,025

15,2

Jussi Pennanen

23.8.2011

Paimionjoki

Koski TL

onki

A

1

kivisimppu

 

11,5

Ville Vähä

17.8.2011

Tornionjoki

Tornio

sähkökalastus

A

1

kolmipiikki

 

9,4

Mikko Juvonen

15.6.2011

Saaristomeri

Parainen

rysä

A

1

kuha

12,73

103

Kauko Lintusyrjä

16.6.2011

Pyhäjärvi

Tammela

verkko

B

 

 

11,32

92

Seppo Halonen ja Esko Könönen

2.2.2011

Koirusvesi

Leppävirta

verkko

B

 

 

11,0

 

Laila ja Tarmo Poikonen

21.1.2011

Pääjärvi

Karstula

verkko

C

 

lahna

7,2

73

Tauno Nurmio

6.6.2011

Iso-Valkeinen

Enonkoski

verkko

A

2

liejutokko

 

4,3

Antti Saarikoski

29.7.2011

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

lohi (merilohi)

25,2

134

Mikko Ellonen ja Juha Viitala

4.8.2011

Teno

Utsjoki

soutu-uistelu

C

 

lohi (merilohi)

23,21

129

Jouko Pörhölä

16.6.2011

Tornionjoki

Tornio

perho heitettynä

B

 

 

 24,6

 131

Jori Hämäläinen

3.7.2011

Teno

Utsjoki

uistelu

C

2

made

6,14

87

Juha Hartonen

9.2.2011

Tikanselkä

Liperi

verkko

B

 

 

6,06

83,5

Aaro Mäenpää

28.1.2011

Kivi- ja levalampi

Jurva (Kurikka)

pilkki jäältä

B

 

mustatäplätokko

0,13

21,5

Vesa Karsikas

10.6.2011

Suomenlahti

Helsinki

onki

C

1

 

0,11

20,6

Vesa Karsikas

10.6.2011

Suomenlahti

Helsinki

onki

C

1

 

0,104

18,4

Kristian Kankare

11.9.2011

Suomenlahti

Helsinki

onki

A

1

mutu

 

11,3

Jari Tuiskunen

13.7.2011

Näätälampi

Aäänekoski

onki

A

2

nahkiainen

 

46,6

Mauri Aho ja Veikko Ojanen

17.12.2011

Kokemäenjoki

Harjavalta

rysä

B

2

sarda

2,15

58

Krister Hellström

26.7.2011

Suomenlahti

Inkoo

rysä

A

1

sardelli

 

16

Jan Winkler

17.9.2011

Suomenlahti

Raasepori

verkko

C

2

siika

7,02

69

Risto ja Karina Kumpula

30.10.2011

Syvä Vuontisjärvi

Sodankylä

verkko

B

2

särki

1,138

43

Esa Suomalainen ja Jari Liimatta

30.5.2011

Särkilampi

Savonlinna

verkko

B

2

 

1,028

44

Heli Soudunsaari

13.8.2011

Luhtalampi

Posio

onki

B

2

säyne

3,0

59

Mikko Tilli

6.8.2011

Suomenlahti

Loviisa

uistelu

C

2

taimen (järvitaimen)

9,14

96

Mika Nikulainen

6.11.2011

Inarinjärvi

Inari

verkko

B

2

toutain

6,23

74,1

Pentti Halen sekä Pentti ja Mikko
Kaipio

10.4.2011

Hiidenvesi

Vihti

verkko

C

2

 

5,544

78

Harri ja Jari Vekka

19.6.2011

Vanajavesi

Hämeenlinna

moottoriuistelu

B

2

turpa

2,792

57

Markku Tynkkynen

13.6.2011

Kymijoki

Korkeakosken heittolaituri

virveli

B

2

vaskikala

 

13,1

Johnny Östman

18.8.2011

Ahvenanmaa

Eckerö

nostettiin vedestä käsin

B

2

 

 

12,0

S-P ja Risto Sorvisto

10.6.2011

Suomenlahti

Helsinki

katiska

B

2

viisipiikki

 

5,1

Markku Myllylä

8.10.2011

lammikko

Lohja

haavi

A

1

 

 

4,9

Vesa Karsikas

9.10.2011

Porlan lampi

Lohja

lippo (haavi)

A

1

 

 

4,8

Petri Pykilä

17.9.2011

lampi

Lohja

onki