Loading...
Viehekalastuksen SM 2021-06-11T11:08:19+00:00

Äkkilähtö Viehekalastuksen SM -kilpailuun

Nyt kannattaa olla nopea!
Viehekalastuksen SM 2021 -kilpailuun vapautui tilaa 15 nopeimmalle venekunnalle. Kilpailu järjestetään Puruvedellä 18.-20. kesäkuuta.
Ilmoittaudu lähettämällä viesti osoitteeseen viehekalastus@gmail.com

Ilmoita meille:
– Venekunnan nimi ja mahdollisen joukkueen (muodostuu kahdesta venekunnasta) nimi.
– Venekunnan jäsenten (kippari + 1) nimet.

Osallistumismaksu on 200 € / sarja.
Lisätiedot ilmoittautumisesta ja kilpailusta löydät tältä sivulta.
Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä

VIEHEKALASTUKSEN SM 2021

AIKA JA PAIKKA

– Pe-la (varapäivänä su) 18.-20.6.2021, Puruvesi.
Kilpailualueen kartta löytyy täältä
– Kilpailukeskuksena toimii Harjun Portti Punkaharjulla.

MAJOITUS

– Kilpailuun jo ilmoittatuneet voivat tiedustella yhteistyökumppanimme Harjun Portin, kilpailijoille räätälöimää majoitusta

KILPAILU TIIVISTETTYNÄ

– Kilpailu koostuu erillisistä SM-Ahven ja SM-Hauki –kilpailupäivistä, joissa viisi pisintä kalaa / laji otetaan tuloksissa huomioon. Kolme parasta venekuntaa palkitaan kumpanakin päivänä.
– Viehekalastuksen suomenmestaruudesta kilpaillaan venekunta- ja joukkuesarjoissa, joissa päiväkohtaiset sijoituspisteet ratkaisevat paremmuuden.
– Venekuntaan kuuluu 2 henkilöä, joukkueeseen 2 venekuntaa. Joukkuesarjaan saavat osallistua yritykset ja SVK:n jäsenseurat.
– Kukin kilpailija saa käyttää kerrallaan vain yhtä vapaa ja viehettä.
– Kalat mitataan ja kuvataan, välikoon kaloja saa ottaa itselleen ruokakaloiksi.
– Tarkemmat säännöt ilmoitetaan myöhemmin.
– Kilpailusta tulossa Live-lähetykset ja tulosseuranta yhdessä Kalastajan Kanavan kanssa.

Säännöt

PALKINNOT 2021

Kolme parasta palkitaan kaikissa sarjoissa SM-mitalein (SVK)
Palkinnot päivittyvät vielä osittain.

Viehekalastuksen SM, venekuntasarja

1. Venekunta: n. 7 000 € arvoinen venepaketti: Alutroll 400 Flatfish -alumiinivene (Alutroll), Mercury 6 hp-perämoottori (Mercury) ja Majava VT 750 Classic Flat -venetraileri (Majava). Pääpalkinnon vahvana yhteistyökumppanina toimii Päijätmoto. Lisäksi paras venekunta saa kilpailun kiertopalkinnon vuodeksi itselleen.
2. Venekunta: MotorQuide XI3 55 lbs -keulasähkömoottori (OPM)
3. Venekunta: Okuman ahvenen-/hauenkalastussetti*2 (OPM)

SM-Ahven, venekuntasarja

1. Venekunta: Element HV 12 yhdistelmälaite + all-in-one -anturi (Raymarine)
2. Venekunta: BFT-hauenkalastussetti*2 (CWC)
3. Venekunta: Mikado-ahvenenkalastussetti*2 (Mikado)

SM-Hauki, venekuntasarja

1. Venekunta: Ursuit Märket kuoriasu*2 ja Ursuit MPS-kuiva välipuku*2 (Ursuit)
2. Venekunta: BFT-hauenkalastussetti*2 (CWC)
3. Venekunta: Gator Explorer Giantbait vavat *2 sekä 8 kpl 27cm gator gumeja 8kpl (Gator)

LISÄTIEDOT

viehekalastuksen-sm.fi
FB: viehekalastuksen SM
#viehekalastuksenSM

OSALLISTUJALISTA 2021

päivitetty 4.6.2021.
HUOM! Varasijoilla 1-5 olevat venekunnat näkyvät osallistujalistan alla.

nro. Venekunnan nimi Jäsen 1 (kapteeni) Jäsen 2 Joukkue
1
2  Skavabölen Pojat  Mikko Peltonen  Jani Grönroos
3  Team Ursuit  Jani Tossavainen  Susanna Huittinen  Ursuit
4  Team Harju  Joni Harju  Niilo Harju  Ursuit
5  Team NorthSilver  Lauri Sipilä  Markus Kilpi
6  Toroppalan Pojat  Niko Hämäläinen  Tommi Hämäläinen
7  Alutroll/Päijät-Moto 1  Toni Sillanpää  Juho Haatanen  Alutroll/Päijät-Moto
8  Alutroll/Päijät-Moto 2  Mikko Enroos  Miikka Juvonen  Alutroll/Päijät-Moto
9  Mercury 1  Peter Lahti  Niilo Lahti
10
11
12  ?  Ari Leiman  Rocky Island  ”OPM”
13  Team Fishbone  Toni Suoknuuti  Pasi Maijanen
14
15  Predator Pro Fishing  Antti-Jussi Noronen  Toni Hämäläinen
16
17  Junko Hunters  Aapo Väänänen  Veikko Koljonen
18  Puumalansalmi  Jari Huttunen  Viljami Kinnunen
19
20  Noku Fishing Team  Olli Vihermaa  Jussi Liljeroos
21
22
23
24  Theft City Anglers Marko Helenius Niko Laihosola
25  Hirvensalmen Kalamiehet 1 Tuomas Tanttu  Juha-Matti Kuitunen  Hirvensalmen Kalamiehet
26  Hirvensalmen Kalamiehet 2 Hannu Rautiainen  Juha-Pekka Ollikainen  Hirvensalmen Kalamiehet
27  Team 5Watts Sami Soininen  Mika Hartemo
28
29  Team Kalavesillä  Lasse Jansson  Jorma Ikonen
30
31
32
33  Kalakeikka.com  Jouni Niiranen  Aleksi Salmi
34  KP Baits  Jarkko Uimonen  Jussi Jokinen
35  East Coast Anglers  Mikko Pekkola  Sami Oino
36
37  Garmin 1  Tomi Tikkanen  Jani Karonen  Garmin/Lisäpalvelu
38  Garmin Finland  Saku Laaksonen  Hannu Vesaranta  Garmin/Lisäpalvelu
39
40  Team Lakkala  Antti Lakkala  Sari Lakkala
41
42
43  Team Predaattooori  Arto Tenhu  Tomi Oinonen
44  Vastuuttomat kalastajat  Sami Nousiainen  Juha Nousiainen
45  Extreme Fishing Finland  Antti Pajunen  Salvatore Vitale
46
47  Team Catch Ö Fish  Juha Henriksson  Markus Leppänen
48  Team Daiwa  Ville-Matti Blomqvist  Mikko Riekkinen
49
50  VITUXMÄN  Ilkka Turunen  Kristian Viitanen
51  Team Velttokumi  Henri Partanen  Leo Partanen
52  Just Fish It Team Finland  Olli Kontio  Henrik Tikkanen
53  EST  Ahti Rogenbaum  Jussi Suutari  Lisäpalvelu
54  Team Borre  Jani Saren  Tomi Hirvonen  Lisäpalvelu
55  L&E fishing team  Leevi Luoma  Eetu Luoma
56  ?  Matti Kosonen  Olli Kinnunen
57  Gator Finland 1/2  Juhani Tuominen  Heikki Lounio
58  Saimaa Fisherman`s  Aki Purhonen  Tomi Zerhat
59  Midget worm  Timo Helenius
60

VARASIJALLA

nro. Venekunnan nimi Jäsen 1 (kapteeni) Jäsen 2 Mahdollinen joukkue
 1
 2
 3
 4
 5

KILPAILUVIIKONLOPUN ALUSTAVA AIKATAULU

Torstai
Kipparikokous verkossa 18:00

1. Päivä (perjantai)
Check-in & mittalautojen nouto veneittäin vesiltä käsin 7:30–9:00
Veneiden lähtö kilpailukeskukselta kohti lähtöviivaa 9:15
Lähtö merkistä 9:30
Kilpailuaika 10:00–17:00
Kilpailukeskukselle paluu 17:30 mennessä
Ruoka (Harjun Portti) 17:45–20:00
Kipparikokous ja tulosten julkistus verkossa 20:00

2. Päivä (lauantai)
Check-in veneittäin 7.30–8:00
Veneiden lähtö kilpailukeskukselta kohti lähtöviivaa 8:15
Lähtö merkistä 8:30
Kilpailuaika 9:00–16:00
Kilpailukeskukselle paluu 16:30 mennessä ja mittalautojen palautus
Palkintojenjako 17:00
Ruoka (Harjun Portti) 17:45–20:00

VANHOJA TULOKSIA

TULOKSET 2019
Viehekalastuksen SMViehekalastuksen SM joukkuesarja

Viehekalastuksen SM -kilpailun venekuntasarjan mitalikolmikko vuonna 2019.
Vasemmalla hopealle sijoittunut KP Baits (Valtteri Sirèn & Jarkko Uimonen), keskellä Suomen mestari JH (Jari Hakanen & Jani Hanka), oikealla pronssia saanut Team Gator / American Tackle Company (Mika Tuominen & Mika Mujunen)