Perhokalastuksen ja -sidonnan koulutus

Perhokalastuksen ja -sidonnan koulutus

Perhokalastuksen ja -sidonnan aloittaminen onnistuu helpoiten kokeneen kouluttajan avustuksella. Perhonsidonnan osaaminen antaa hyvät valmiudet tehdä omatekoisia ottiperhoja, joilla kalan saaminen tuo tuplasti iloa. Heittäminen perhovavalla ja -siimalla vaatii hieman harjoittelua, mutta jokainen sen halutessaan oppii.
Seurat voivat olla yhteydessä perhokalastuksen ja -sidonnan kouluttajiin ja pyytää heitä omiin tilaisuuksiinsa.Toiminta on vapaaehtoista. Kouluttajien matka- ja materiaalikustannukset maksaa kutsuja. Osa kouluttajista hallitsee monipuolisesti perhonsidonnan, perhonheiton ja perhokalastuksen yleiskoulutuksen.

Perhokalastuksen ja-sidonnan kouluttajia

Savo
Janne Falck jfalck75(at)luukku.com 050-3081200 Juhani Ahon Perhokerho
Jaakko Zitting jaska.90(at)hotmail.com 044-2815363 Pielaveden Perhokalastajat
Kai Kärkkäinen kai.karkkainen(at)pp3.inet.fi 050-3808733 Pielaveden Perhokalastajat
Juhani Mäkelä makela.juhani(at)gmail.com 0400-743023 Juhani Ahon Perhokerho
Pasi Raatikainen ei sähköpostia 050-3618825 Juhani Ahon Perhokerho
Miika Juntunen miika_j_92(at)hotmail.com 040-8405165 Juhani Ahon Perhokerho
Pohjois-Karjala
Heimo Turunen heimo.turunen(at)telemail.fi 040-5842388 Joensuun Perhokalastajat
Pasi Kettunen pasi.kettunen(at)jns.fi 050-4431437 Joensuun Perhokalastajat
Teemu Venejärvi teemu.venejarvi(at)hotmail.com 050-3028288 Joensuun Perhokalastajat
Lounais-Suomi
Ilkka Lehtinen ilkka(at)lsvk.fi 0400-427812 Pyhäjärviseudun Perhokalastajat
Iiro Ojala ipa(at)gmail.com 040-8440937 Länsirannikon Perhokalastajat
Nikolai Holttinen n.holttinen(at)gmail.com 040-5716856 Saaristomeren Perhokalastajat
Asko Saarinen ei sähköpostia 040-5493457 Varsinais-Suomen Perhokalastajat
Tapio Penttilä tapio.penttila(at)suomi24.fi 040-5362105 Lounaissaariston Urheilukalastajat
Kari Lahti kari.lahti(at)gmail.com 0400-887856 Saaristomeren Perhokalastajat
Tommi Hakala hakalat(at)pp.nic.fi 044-5920752 Länsirannikon Perhokalastajat
Sari Rajala sari.rajala(at)wippies.fi 040-7417388 Pyhäjärviseudun Perhokalastajat
Pohjanmaa
Jari Koskela ei sähköpostia 040-8237399 Seinäjoki
Terho Rääpysjärvi ei sähköpostia 040-9622083 Kokkola
Marko Kettunen kettunenmarko(at)hotmail.com 040-7346403 Vaasa
Rauno Hemminki rauno.hemminki(at)seinajoki.fi 0400-791894 Seinäjoki
Toni Lehtola toni.lehtola(at)netti.fi 050-5757214 Seinäjoki
Lappi
Petter Nissén petter.nissen(at)vapaa-ajankalastaja.fi 0500-440923 SVK
Pohjois-Pohjanmaa
Ilkka Pirinen ilkka.pirinen(at)gmail.com 040-7048906 Oulunseudun Perhokalastajat
Jyrki Lämsä jyrki.perho(at)dnainternet.net 400 928 616 Oulunseudun Perhokalastajat
Matti Rautio matti.rautio(at)dnainternet.net 405 235 061 Oulunseudun Perhokalastajat
Jaakko Palola jmpalo(at)hotmail.com 040 766 0514 Oulunseudun Perhokalastajat

Yleiset tiedustelut ja kouluttajan hommista kiinnostuneiden yhteyshenkilöt:
petter.nissen(at)vapaa-ajankalastaja.fi puh. 0500-440923
ilkka.pirinen(at)gmail.com puh. 040-7048906