Perhokalastuksen ja -sidonnan koulutus

Perhokalastuksen ja -sidonnan koulutus

Perhokalastuksen ja -sidonnan aloittaminen onnistuu helpoiten kokeneen kouluttajan avustuksella. Perhonsidonnan osaaminen antaa hyvät valmiudet tehdä omatekoisia ottiperhoja, joilla kalan saaminen tuo tuplasti iloa. Heittäminen perhovavalla ja -siimalla vaatii hieman harjoittelua, mutta jokainen sen halutessaan oppii.
Seurat voivat olla yhteydessä perhokalastuksen ja -sidonnan kouluttajiin ja pyytää heitä omiin tilaisuuksiinsa.Toiminta on vapaaehtoista. Kouluttajien matka- ja materiaalikustannukset maksaa kutsuja. Osa kouluttajista hallitsee monipuolisesti perhonsidonnan, perhonheiton ja perhokalastuksen yleiskoulutuksen.

Perhokalastuksen ja-sidonnan kouluttajia

Pohjois-Karjala
Heimo Turunen heimo.turunen(at)telemail.fi 040-5842388 Joensuun Perhokalastajat
Pasi Kettunen pasi.kettunen(at)jns.fi 050-4431437 Joensuun Perhokalastajat
Teemu Venejärvi teemu.venejarvi(at)hotmail.com 050-3028288 Joensuun Perhokalastajat

Lounais-Suomi
Ilkka Lehtinen ilkkatapio(at)dnainternet.net 0400-427812 Pyhäjärviseudun Perhokalastajat
Nikolai Holttinen n.holttinen(at)gmail.com 040-5716856 Saaristomeren Perhokalastajat
Asko Saarinen ei sähköpostia 040-5493457 Varsinais-Suomen Perhokalastajat
Kari Lahti kari.lahti(at)gmail.com 0400-887856 Saaristomeren Perhokalastajat
Sari Rajala sari.rajala(at)wippies.fi 040-7417388 Pyhäjärviseudun Perhokalastajat

Pohjanmaa
Jari Koskela ei sähköpostia 040-8237399 Seinäjoki
Marko Kettunen kettunenmarko(at)hotmail.com 040-7346403 Vaasa
Rauno Hemminki rauno.hemminki(at)seinajoki.fi 0400-791894 Seinäjoki
Toni Lehtola toni.lehtola(at)netti.fi 050-5757214 Seinäjoki

Lappi
Petter Nissén petter.nissen(at)vapaa-ajankalastaja.fi 0500-440923 SVK

Pohjois-Pohjanmaa
Ilkka Pirinen ilkka.pirinen(at)gmail.com 040-7048906 Oulunseudun Perhokalastajat
Jyrki Lämsä jyrki.perho(at)dnainternet.net 400 928 616 Oulunseudun Perhokalastajat
Matti Rautio matti.rautio(at)dnainternet.net 405 235 061 Oulunseudun Perhokalastajat
Jaakko Palola jmpalo(at)hotmail.com 040 766 0514 Oulunseudun Perhokalastajat

Yleiset tiedustelut ja kouluttajan hommista kiinnostuneiden yhteyshenkilö:
petter.nissen(at)vapaa-ajankalastaja.fi puh. 0500-440923