Suurkalarekisteröintien HALL OF FAME

Suurkalarekisteröintien HALL OF FAME

Monen mielestä suurkalan saannissa on kyse pelkästä kalaonnesta. Mutta kun samalle kalamiehelle kertyy uusia suurkaloja tasaisin väliajoin ja vieläpä eri lajien edustajia, on kyse selvästikin paljosta muusta.
Suurkalojen saaminen vaatii tietoa, taitoa ja pitkäjänteisyyttä. Edellämainittuja ominaisuuksia vaaditaan etenkin, kun tavoitellaan aina uusien lajien suuria yksilöitä. Onnistuminen suurkalan pyynnissä tuo paitsi iloa ja onnistumisen tunnetta, niin myös mahdollisuuden lunastaa itselleen suurkalastajan ansiomerkki.

Niille jotka ovat saaneet 10 eri lajin suurkalaa, lähetetään 10 lajin saamisesta kertova suurkalamerkki. Samoin myös 20 ja 30 eri lajin suurkalan saannista palkitaan saavutuksesta kertovalla merkillä.

Alla oleva lista on tehty SVK:n suurkalarekisterin perusteella, kalat on siis saatu SVK:n olemassaoloaikana. Hall of Fame listalle voi ilmoittaa kaloja myös jälkikäteen, kunhan ne on vain saatu 2000-luvulla ja dokumentoitu riittävän tarkasti. Suurkalan voi ilmoittaa täällä.
Listasta näet kuinka monesta eri lajista kullakin suurkaloja ilmoittaneella henkilöllä on suurkalaraja ylitettynä.
Listalle on kerätty vain Suomesta vapavälinein saadut kalat. Mukana ovat ne, jotka ovat ilmoittaneet useamman kuin yhden lajin.

15 lajia tai enemmän

1. Pauli Varsila, Espoo, 17 lajia (ahven, ankerias, hauki, harjus, karppi, kuha, lahna, pasuri, piikkimonni, ruutana, seipi, sorva, suutari, säyne, toutain, turpa ja vimpa)
2. Juha Ojaharju,
Kuortane, 16 lajia (ahven, hauki, karppi, kuha, lahna, pasuri, piikkimonni, ruutana, seipi, sorva, suutari, särki, säyne, toutain, turpa ja vimpa)
3. Pentti Rantala, Helsinki, 15 lajia (ahven, hauki, härkäsimppu, kuha, kuore, made, meritaimen, pasuri, siika, silakka, sorva, suutari, särki, säyne ja vimpa)

10 lajia tai enemmän

4. Jani Laitinen, Espoo, 14 lajia, (ahven, hauki, harjus, karppi, kuha, lahna. mustatäplätokko, piikkimonni ruutana, seipi, sorva, suutari, säyne ja vimpa)
4. Jarno Laihinen, Raisio, 14 lajia (harjus, hauki, kuha, pasuri, piikkimonni, ruutana, salakka, sorva, suutari, sulkava, särki, säyne, turpa ja vimpa)
5. Timi Laitinen, Tuusula, 13 lajia (ahven, harjus, karppi, pasuri, piikkimonni, ruutana, seipi, sorva, suutari, särki,, säyne, turpa ja vimpa)
5. Juuso Triipponen, Turku, 13 lajia (ahven, pasuri, piikkimonni, ruutana, salakka, seipi, sorva, sulkava, suutari, särki, säyne, turpa ja vimpa)
6. Jani Hakkarainen, Raisio, 12 lajia (harjus, hauki, hopearuutana, kuha, pasuri, ruutana, sulkava, suutari, särki, säyne, toutain ja turpa)
6. Kari Harjunpää, Vaasa, 12 lajia (ahven, hauki, lahna, meritaimen, pasuri, ruutana, seipi, sorva, suutari, särki, säyne ja turpa)
6. Markus Sällinen, Kokkola, 12 lajia (ahven, hauki, kuha, pasuri, ruutana, seipi, sorva, suutari, särki, säyne, turpa ja vimpa)
6. Teo Rohkimainen, Espoo, 12 lajia (ahven, harjus, hauki, karppi, kuha, piikkimonni, puronieriä, ruutana, suutari, toutain ja turpa)
6. Oskari Kujanen, Espoo, 12 lajia (ahven, harjus, hauki, karppi, kuha, lahna, piikkimonni, ruutana, sorva, suutari, säyne ja vimpa)
6. Olavi Kujanen, Helsinki, 12 lajia, (ahven, harjus, hauki, karppi, kuha, piikkimonni, ruutana, suutari, särki, säyne, toutain ja vimpa)
7. Henri Lillman, Siltakylä 10, lajia (hopearuutana, lahna, pasuri, piikkimonni, seipi, sorva, sulkava, suutari, turpa ja vimpa)
7. Jukka Kotola, Kuortane, 10 lajia (ahven, hauki, lahna, pasuri, piikkimonni, ruutana, seipi, sorva, säyne ja turpa)

Alle 10 lajia

8. Juha Salonen, Vantaa, 9 lajia (kuha, kuore, pasuri, piikkimonni, ruutana, seipi, sorva, säyne, ja vimpa)
9. Heikki Vatanen, Savonlinna, 7 lajia (ahven, lahna, pasuri, ruutana, sorva, suutari ja säyne)
9. Mauri Jylkkä, Kuopio, 7 lajia, (ahven, pasuri, ruutana, sorva, suutari, särki ja säyne)
10. Kalervo Tolppanen, Helsinki, 6 lajia (ahven, hauki, kiiski, pasuri, särki ja säyne)
10. Kari Lahtinen, Pori, 6 lajia (kuore, ruutana, seipi, sorva, suutari ja säyne)
10. Niki Kuokkanen, Turenki, 6 lajia (ahven, kuha, nieriä, harju, hauki ja toutain)
10. Teemu Etelä-Aho, Lapua, 6 lajia (lahna, made, pasuri, ruutana, suutari ja säyne)
10. Timo Leivo, Lappeenranta, 6 lajia (ahven, hauki, järvilohi, kuha, ruutana ja säyne)
10. Toni Itäranta, Vilppula, 6 lajia (hauki, pasuri, ruutana, sorva, särki. säyne)
10. Tuukka Tissari, Kuopio, 6 lajia (pasuri, ruutana, sorva, suutari, särki ja säyne)
11. Heikki Salmela, Tampere, 5 lajia (karppi, pasuri, ruutana, suutari ja särki)
11. Justus Kamppinen, Kotka, 5 lajia (hauki, seipi, toutain, turpa ja vimpa)
11. Juuso Piiroinen, 5 lajia (kuha ja pasuri, ruutana, sorva ja suutari)
11. Marko Kokkonen, Jämsä, 5 lajia (ahven, harjus, kuha, meritaimen, turpa)
11. Masi Hautalampi, Jyväskylä, 5 lajia (harjus, hauki, lahna, suutari ja sorva)
11. Mika Vallius, Valkeakoski, 5 lajia (ahven, hauki, kuha sorva ja säyne)
11. Pentti Lindqvist, Koria, 5 lajia (lahna, pasuri, sorva, säyne ja turpa)
11. Simo Rantanen, Tampere, 5 lajia (karppi, ruutana, sorva, suutari ja suutari)

Alle 5 lajia

Antti Kalliosaari, Hyvinkää, 4 lajia (ahven, hauki, kuha ja seipi)
Eppu Pekkanen, Kuusankoski, 4 lajia, (kuha, sorva, toutain ja vimpa)
Henri Bertell, Helsinki, 4 lajia (ahven, hauki, suutari ja turpa)
Jaakko Pajula, Helsinki, 4 lajia (ahven, harjus, hauki ja kuha)
Jani Miettinen, Lapinjärvi, 4 lajia (hauki, kuha, suutari ja turpa)
Jari Kettukangas, Raahe, 4 lajia (ahven, hauki, särki ja säyne)
Jari Salmi, Siilinjjärvi, 4 lajia (ahven, hauki, sorva säyne)
Jesse Haaraoja, Kouvola, 4 lajia (sorva, suutari, toutain ja turpa)
Juha Hatanpää, Kaasmarkku, 4 lajia (kirjolohi, piikkimonni, seipi ja turpa)
Juho Mustonen, Lakiala, 4 lajia (ahven, ruutana, suutari ja säyne)
Juho Veijonen, Kouvola, 4 lajia (ahven, hauki, järvilohi ja järvitaimen)
Kent Wargh, Kokkola, 4 lajia (ahven, pasuri, ruutana ja säyne)
Lennart Tuominen, Mustio, 4 lajia (ahven, karppi, kuha ja toutain)
Matias Aho, 4 lajia (ahven, hauki. kuha ja säyne)
Miika Nyman, Lapinlahti, 4 lajia (ahven, ankerias, harjus ja merilohi)
Mikko Kurki, Tampere, 4 lajia (salakka, sorva, turpa ja vimpa)
Pyry Pihlasvaara, Joensuu, 4 lajia (ahven, harjus, hauki ja ruutana)
Ari-Pekka Juntunen, Kempele, 3 lajia (ahven, hauki ja kuore)
Benjamin Haapanen, Tampere, 3 lajia, (pasuri, ruutana ja suutari)
Hannu Vesaranta, Nokia, 3 lajia (ahven, hauki ja kuha)
Henri Heininen, Kauttua, 3 lajia (lahna, särki ja säyne)
Ilari Tervonen, Kuopio, 3 lajia (ahven, sorva ja suutari)
Jari Juuti, Savonlinna, 3 lajia (ahven, kirjolohi ja nieriä)
Juha Peri, Hamina, 3 lajia (hauki, meritaimen ja turpa)
Joonas Pysäys, 3 lajia (ahven, karppi ja sorva)
Jorma Ikonen, Vantaa,  3 lajia (ahven, hauki ja kuha)
Jussi Aho, Kuusisto, 3 lajia (ahven, hauki ja toutain)
Kai Saari, Kokkola, 3 lajia (hauki, kuha ja pasuri)
Kari Pursiainen, Naarajärvi, 3 lajia (ahven, järvilohi ja kuha)
Karo Kymäläinen, Naantali, 3 lajia (ahven, harjus ja hauki)
Miika Kovanen, Heinola, 3 lajia (piikkimonni, säyne ja vimpa)
Mika Värtö, Vantaa, 3 lajia (ahven, hauki ja kuha)
Otso Jaakkola, Eurajoki, 3 lajia (kuha, lahna ja säyne)
Otto Rahko, Vaasa, 3 lajia (ahven, hauki ja kirjolohi)
Pekka Laine, Kalliola, 3 lajia (ahven, karppi ja sorva)
Sami Virtanen, Padasjoki, 3 lajia (made, säyne ja taimen)
Samuli Jokinen, Hämeenlinna, 3 lajia (harjus, hauki ja toutain)
Tomi Valkamaa, Maarianhamina, 3 lajia (ahven, sorva ja säyne)
Toni Juura, Helsinki, 3 lajia (säyne, toutain turpa)
Toni Laari, Kuusankoski, 3 lajia (ahven, kuha ja hauki)
Ville Ikonen, Joensuu, 3 lajia (ahven, ruutana ja suutari)
Aki Aronen, 2 lajia (hauki ja kuha)
Antti Apo, Jyväskylä, 2 lajia (harjus ja hauki)
Antti Henriksson, Siuntio, 2 lajia (hauki ja kuha)
Antti Mutanen, 2 lajia, (lahna ja harjus)
Antti Ruskeala, Lahti, 2 lajia (ahven ja hauki)
Ari Takkunen, Helsinki, 2 lajia (lahna ja säyne)
Arttu Östman, Tampere, 2 lajia (ahven ja toutain)
Bengt Lindberg, Yttermark, 2 lajia (hauki ja kuore)
Esa Vesterholm, Pori, 2 lajia (ahven ja säyne)
Henry Merikallio, Vantaa, 2 lajia (lahna ja karppi)
Henry Merimäki, Valkeakoski, 2 lajia (ahven ja toutain)
Jali Veranen, Raisio, 2 lajia (ruutana ja suutari)
Janne Airaksinen, Nurmes, 2 lajia (ahven ja suutari)
Janne Suominen, Helsinki, 2 lajia (kuha ja toutain)
Johanna Tuomivaara, Oulu, 2 lajia (ahven ja säyne)
Joni Mäkinen, 2 lajia (ruutana ja suutari)
Juha Jauhiainen, 2 lajia (kuha ja ahven)
Juha-Matti Muhonen, Joensuu, 2 lajia (hauki ja taimen)
Juha Virtanen, Raisio, 2 lajia (hauki ja kuha)
Juho Ristilä, Preitilä, 2 lajia (hauki ja suutari)
Jussi Blom, Helsinki, 2 lajia (hauki ja säyne)
Juuso Mela, 2 lajia (ahven ja hauki)
Jyri Haapanen, Tampere 2 lajia (hauki ja kuha)
Kalle Kiviniemi, 2 lajia (merilohi ja meritaimen)
Kari Immonen, Varkaus, 2 lajia (ahven ja kuha)
Kari Ortju, Lempäälä, 2 lajia, (merilohi ja toutain)
Kauko Liuska, Haapajärvi, 2 lajia (ahven ja made)
Klaus Söderman, Muurla, 2 lajia (ahven ja hopearuutana)
Leo Shemeikka, Numminen, 2 lajia (sorva ja suutari)
Liisa Vatanen, 2 lajia (ahven ja säyne)
Markku Silventoinen, Punkaharju, 2 lajia (ahven ja säyne)
Markku Tuuttila, Pyhäjoki, 2 lajia (hauki ja säyne)
Marko Hakkarainen, 2 lajia (meritaimen ja turpa)
Marko Rantanen, 2 lajia (harjus ja kuha)
Markus Pitkänen, Hollola, 2 lajia (harjus ja hauki)
Matti Hakkarainen, Halli, 2 lajia, (kuha ja säyne)
Mikko Kurki, 2 lajia (salakka ja vimpa)
Mikko Leino, Kangasala, 2 lajia (hauki ja merilohi
Mikko Majanen, Oulu, 2 lajia (ahven ja säyne)
Mikko Ortamala, Lahti, 2 lajia (ahven ja säyne)
Niko Pesonen, Kouvola, 2 lajia (hauki ja järvilohi)
Olli Saari, Helsinki, 2 lajia (ahven ja kuha)
Olli Salonen,
Mynämäki, 2 lajia (pasuri ja sulkava)
Ossi Halla-aho,
Punkalaidun, 2 lajia (hauki ja säyne)
Paavo Simola
, 2 lajia (hauki ja kuha)
Pentti Myllys, Simpele, 2 lajia (särki ja turpa)
Penti Purola, Nummela, 2 lajia (hauki ja kuha)
Pertti Piironen, 2 lajia (järvitaimen merilohi)
Perttu Haanpää, Karkkila, 2 lajia (hauki ja kuha)
Perttu Moisio, Nokia, 2 lajia (hauki ja kuha)
Pietari Päivänen, Helsinki, 2 lajia (meritaimen ja säyne)
Raimo Lähde, Hietamäki, 2 lajia (ruutana ja säyne)
Rasmus Rättö, Lempäälä, 2 lajia (ahven ja toutain)
Sakke Yrjölä, Helsinki, 2 lajia (seipi ja hauki)
Samu Taavitsainen, Jyväskylä, 2 lajia, (harjus ja sorva)
Simo Mäensivu, Tampere, 2 lajia (ahven ja ruutana)
Taina Koskinen, 2 lajia (nieriä ja ahven)
Timo Räsänen, Kuopio, 2 lajia, (ahven ja suutari)
Timo Turunen, 2 lajia (ahven ja ruutana)
Turkka Keravuori, Espoo, 2 lajia (harjus ja kirjolohi)
Tuukka Vesamäki, Lappeenranta, 2 lajia (ahven ja hauki)
Vatteri Laitinen, Kajaani, 2 lajia (ahven ja hauki)
Vesa Karsikas, Järvenpää, 2 lajia (karppi ja sorva)
Vili Lillman, Siltakylä, 2 lajia (piikkimonni ja turpa)
Ville Antikainen, Varkaus, 2 lajia (ahven ja hauki)
Ville Jakonen, Turku, 2 lajia (hauki ja made)
Waltteri Asikainen, Vantaa, 2 lajia (kuha ja meritaimen)

Lista on päivitetty 11.5.2022
Oletko ilmoittanut SVK:n suurkalakilpailuun/rekisteriin 2 lajia tai enemmän, mutta nimeäsi ei ole listalla?
Ota siinä tapauksessa yhteyttä, niin laitetaan asia kuntoon.