Kesäkalastuspäivä Vanajalla 20.7.2025

- Sijainti
- Vanajanselkä, Hamarinkari Petäyksentie 35 Hattula 14620
- Järjestäjä
- Hämeenlinnan Urheilukalastajat ry
- Päiväys
- -
- Hinta
20 euroa (SVK:n jäsenille 10 euroa)
- Yhteyshenkilö
-
Jonna Viisainen
jonna.viisainen@elisanet.fi
puh. 050-3818242 - Tapahtuman verkkosivu
- https://hameenlinnanurheilukalastajat.fi/
Kesäkalaan Vanajanselälle – oppia ja kokemuksia
Tervetuloa kaikki kalastuksesta kiinnostuneet aikuiset sunnuntaina 20.7. kello 11-19 Hamarinkarille Vanajanselälle Hämeenlinnan Urheilukalastajien järjestämään päivään, jonka aikana harjoitellaan eri kalastusmuotoja, kuten mm. jigausta, heittokalastusta ja uistelua.
Et tarvitse aiempaa kokemusta etkä omia välineitä, joten hyppää rohkeasti mukaan oppia saamaan. Samalla pääset tutustumaan Hämeenlinnan Urheilukalastajien toimintaan, seuran omaan saareen Hamarinkariin ja nauttimaan Vanajanselän upeista maisemista.
Päivän aikana grillataan myös makkaraa ja tarjotaan pientä purtavaa.
Kalastuspäivän hinta on vain 20 euroa (Suomen Vapaa-ajankalastajien jäsenille 10 euroa) Paikkoja on rajoitetusti, joten ilmoittaudu viimeistään 17.7. sähköpostiin jonna.viisainen@elisanet.fi tai p. 050-381 8242. Ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitathan mahdolliset erityisruokavaliot ja kerro, oletko maksanut vuoden 2025 kalastuksenhoitomaksun vähintään tapahtumapäivälle.
Osallistujat noudetaan kello 10.30 veneillä Hotelli Petäyksen (Petäyksentie 35, Hattula) veneenlaskupaikalta. Hotellin varsinainen parkkipaikka on suljettu, mutta veneenlaskupaikalle käännytään juuri ennen sitä oikealle, jossa autot voi jättää jalkapallokentän päähän.
Tapahtuman järjestää Hämeenlinnan Urheilukalastajat yhteistyössä Suomen Vapaa-ajankalastajien kanssa.