Loading...
Viehekalastuksen SM 2022-06-18T20:18:32+00:00

VIEHEKALASTUKSEN SM 2022

AIKA JA PAIKKA

– Pe-la (varapäivänä su) 17.-19.6.2022, Vaasa.
– Kilpailukeskuksena toimii Vaasan Merenkyntäjät.
– Kilpailualueen kartta.
Veneiden lasku-ja nostopaikat.

Viehekalastuksen SM 2022 – Tulokset

SM-Ahven 2022
SM-Hauki 2022
Viehekalastuksen SM 2022 joukkuesarja
Viehekalastuksen SM 2022 venekuntasarja

KILPAILU TIIVISTETTYNÄ

– Kilpailu koostuu erillisistä SM-Ahven ja SM-Hauki –kilpailupäivistä, joissa viisi pisintä kalaa / laji otetaan tuloksissa huomioon. Kolme parasta venekuntaa palkitaan kumpanakin päivänä.
– Viehekalastuksen suomenmestaruudesta kilpaillaan venekunta- ja joukkuesarjoissa, joissa päiväkohtaiset sijoituspisteet ratkaisevat paremmuuden.
– Venekuntaan kuuluu 2 henkilöä, joukkueeseen 2 venekuntaa. Joukkuesarjaan saavat osallistua yritykset ja SVK:n jäsenseurat.
– Kukin kilpailija saa käyttää kerrallaan vain yhtä vapaa ja viehettä.
– Kalat mitataan ja kuvataan, välikoon kaloja saa ottaa itselleen ruokakaloiksi.
– Huom! Vetouistelu on kielletty Gerbyn osakaskunnan vesialueella.

PALKINNOT

Kolme parasta palkitaan kaikissa sarjoissa SM-mitalein.

Viehekalastuksen SM, venekuntasarja

1. Alutroll 500 Megasnapper DC + Tohatsu MFS60 (Alutroll)
2. Ursuit Märket kuoritakki x 2  ja Ursuit MPS kuivapuku x 2 (Ursuit)
3. Mercury F 5 MH moottori (Mercury)

SM-Ahven, venekuntasarja

1. Raymarine Element 12 HV & HV-100 all-in-one anturi & LightHouse-kartta (Raymarine)
2. BFT instinct Reloaded Perch versatile 7’4” vapa, BFT Perch Bag Waterproof laukku, BFT Medium net haavi, CWC rod sock 7ft spinning vapasukka (CWC)
3. 2x Sky Dream 213 2-10g vapa ja 2x Black Crystal 2005FD kela (Mikado)

SM-Hauki, venekuntasarja

1. MotorGuide Xi3 Freshwater 55lbs keulasähkömoottori (OPM)
2. BFT Instinct X7 kela, BFT Instinct Lizzard 7’10” Stefan Trumstedt vapa, CWC rod sock 8ft casting vapasukka (CWC)
3. LEW`S Super duty  G – hyrräkela (vasen) x2 + Fox Rage Prism X Pike Cast 230cm 40-120gr x2 sekä laaja valikoima muuta välineistöä  (Nordic Sports Finland)

Palkintojen yhteisarvo on yli 40 000 €

Yhteistyökumppanit Viehekalastuksen SM 2022

OSALLISTUJALUETTELO

Päivitetty 15.6. klo 17.39

nro. Venekunnan nimi Jäsen 1 (kapteeni) Jäsen 2 Joukkue
1 Team Camo  Antti Mattila Ismo Saarela
2 Siso Fishing  Riku Siimesvaara  Jeremias Soini
3 Team Fäschfisch  Ari Kahari  Christoffer Holm
4 Tolkkumukana  Panu Eerola   Jari Palomäki
5 Little Kids Forever  Rami Kahlos  Rasmus Kahlos
6 A.J fishing team  Anton Lall  Jesper Horttana
7 Strömsö Fiske  Joakim Karlsson  Mathias Finneman
8 S&W fishing   Waltteri Anttila  Sakari Merisaari
9 Pystynaru  Mika Pihlajamäki  Samuel Rotola-Pukkila
10 Team NirriBoys  Jami Mylläri  Tero Paavola
11 Kantotärppi  Jari Hakanen  Olli Pirttimäki  OPM
12 Beast Fishing Team  Jani Tossavainen  Susanna Tossavainen  OPM
13 Team vedenkelaajat   Marko Anttila  Walter Risberg
14  team humminbird 2  Kim Backman   Jouni Hakala
15 Team Humminbird-Ruoto  Peter Lahti  Henri Petro Team Humminbird Finland
16 Hylkenpaj  Kjell Antus  William Antus
17 Team Svartzonker Garmin
 Jani Haavisto  Tomi Tikkanen  Kurre Erä ja Kalastus
18 Team MOB  Kassu Klubb   Peter West  Kurre Erä ja Kalastus
19 Team Eagle  Marcus Silander  Andreas Granholm
20 Team Hurjat  Joni Harju  Niilo Harju Team Humminbird Finland
21 KP Fishing  Jarkko Uimonen  Jussi Jokinen
22 Hirvensalmen Kalamiehet  Tuomas Tanttu  Juha-Matti Kuitunen  Hirvensalmen Kalamiehet
23  Pehmeät Pojat  Timo Salonen  Ville Kiho
24 East Coast Anglers  Mikko Pekkola  Sami Oino
25 Herkät Vavat  Ville Paavola  Joni Heinonen
26 Kotkat Fishing Team  Jani Laiho  Petri Salomaa
27 Gone Fishing  Juha Ahlberg  Jussi Suutari
28 Team Kalavesillä  Jorma Ikonen  Lansse Jansson
29 Just Fish It Team Finland  Olli Kontio  Henrik Tikkanen
30 Team 5 Watts  Mika Hartemo  Sami Soininen
31 Sepepilkit  Tero Sourala  Timo Juhala
32 IS-TARVIKE  Seppo Pentikäinen  Miika Kojola
33 Kumimiehet 2.0  Osmo Rossi  Olli Härmälä
34 west coast fishing team  Mikko Koivula  Joni Paaso
35 Team JM  Jani Koskela  Mika Lampinen
36 Kuha vs Kumi  Lassi Leppinen  Rauli Laatikainen  Hirvensalmen kalamiehet
37 Kutu Fishing  Mika Lemmetti  Ville Saksi
38 NV-Fishing  Ville Kalasniemi  Nico Lehtiä
39 Team Hawk  Sami Arola  Mikko Mäntylä
40 Team Cätch Ö Fish  Markus Leppänen  Matti Leimi
41 Team Hukkareissu  Christoffer Nyberg Daniel Högberg
42   Hokkuspokkus  Reijo Salmela  Helka Linna
43 KP Baits  Samuli Kyrönviita  Vili Heikkilä
44  Nordic Predator Fighters  Tuukka Turunen Janne Keskinen
45  Predator Pro Fishing  Antti-Jussi Noronen  Temppa Nieminen

Kilpailualueen kartta


Rampit on merkitty punaisella purjevene-ikonilla ja kilpailukeskus sinisellä kala-ikonilla.