Siirry sisältöön
Vapaa-ajankalastajat
Facebook YouTube Instagram Issuu
  • Kalastus
    • Perustietoa kalastuksesta
    • Kalastusmenetelmät
    • Kalalajit
    • Kalastus naapurimaissa
    • Kalastetaan vastuullisesti
    • Kalavesien hoito
    • Suurkalat
    • Ennätyskalat
    • Kalastus maistuu
    • Kirjasto
  • Nuoret
    • Tapahtumia lapsille ja nuorille
    • Fisuun-jäsenyys
    • Nuorisotoiminta
  • Tapahtumakalenteri
    • Ilmoita tapahtumasta
  • Kilpailut
    • Kilpailukalenteri
    • Rajattomat kilpailut
    • Street fishing
    • SM-kilpailut
    • Kansainvälinen kilpailutoiminta
    • Säännöt
    • Kilpailun järjestäjille
    • Tulokset
  • Järjestö
    • Me Vapaa-ajankalastajat
    • Tule seuraani
    • Piirit ja seurat
    • Lausunnot
    • Hankkeet
    • Koulutus
    • Strategia
    • Yhteisöjäsenet
    • Yhteystiedot
    • Anna palautetta
  • Ajankohtaista
    • Uutiset ja tiedotteet
    • Ajankohtaista lakiasiaa
    • Uutiskirje
  • Jäsenille
    • Jäsenedut
    • OmaSVK
    • Extranet
    • Seuroille ja piireille
    • Koulutus
    • Sense-jäsenrekisteri
  • Liity jäseneksi
  • Lahjoita
  1. Etusivu /
  2. Artikkelit /
  3. Lohen kalastukselle tulossa jälleen jäitä niskaan – SVK haluaa tasapuolisuutta päätöksentekoon
  • Uutisarkisto

    • Ennätyskalat
    • Järjestöuutiset
    • Kalastusuutiset
    • Kilpailu-uutiset
    • Nuoret
    • Suurkalat
    • Tiedotteet
    • Uutiset
    • Yleinen
    • Ympäristöuutiset

Lohen kalastukselle tulossa jälleen jäitä niskaan – SVK haluaa tasapuolisuutta päätöksentekoon

Kategoria: Uutiset Julkaistu: 29.2.2024

Suomen Vapaa-ajankalastajien (SVK) eilen (28.2.) saamien tietojen mukaan vapaa-ajankalastus tuskin saa EU-komission lupaa lohen tieteelliseen uisteluun pyyntiruutujen 29-30 alueilla (Ahvenanmeri, Saaristomeri ja Selkämeri). Tiedon mukaan vapaa-ajankalastuksen ei katsottaisi olevan mahdollista olla osana tieteellistä lohen kalastusta.
Näin ollen luonnonkudusta syntyneitä rasvaevällisiä lohia saisi ottaa saaliiksi (enintään kaksi lohta/ kalastaja/vrk) vain Merenkurkusta pohjoiseen olevalla rannikkoalueella 1.5.- 31.8. sekä Suomenlahdella ilman aikarajoitusta. Muualla uistelua koskisi sama sääntö kuin Itämeren pääaltaalla eli saaliiksi saa ottaa yhden rasvaeväleikatun lohen vuorokaudessa kalastajaa kohden.

“Käytännössä tämänkaltainen päätös tarkoittaisi lohenuistelun merkittävää vähenemistä tai jopa loppumista Ahvenanmeren ja Selkämeren alueilla. Jos samaan aikaan kaupallinen tieteellinen luonnonlohien pyynti olisi mahdollista, kyseessä olisi jälleen märän rätin sivallus vapaa-ajankalastajien kasvoille. Ottaen huomioon Tornionjoen sekä monien muiden lohijokien heikon tilan, mahdollinen kalastus tulisi kohdentaa nimenomaan lohen uisteluun. Sen saalismäärät ovat hyvin maltillisia, vain muutaman sadan kalayksilön luokkaa. Silti on tunnistettava, että lohenuistelun taloudelliset vaikutukset ovat miljoonan euron verran.” toteaa SVK:n kalatalousasiantuntija Janne Rautanen.

SVK:n saaman tiedon mukaan vapaa-ajankalastuksen ei katsottaisi olevan mahdollista olla osana tieteellistä lohen kalastusta. Kuva: Janne Rautanen.

Suomi anonut poikkeuslupaa molemmille

Suomen anoma poikkeuslupa tieteelliseen lohenpyyntiin nousi esille eilen BSAC:n (Baltic Sea Advisory Council) kokouksen käsittelyssä. EU:n artikla 25 (technical measures regulation) tulkinnan mukaan vain kaupallinen kalastus voisi osallistua lohen tieteelliseen kalastukseen. Jos tutkimukseen osallistuu enemmän kuin kuusi alusta, siihen tarvitaan poikkeuslupa EU:n komissiolta. Suomi on anonut tällaista poikkeuslupaa sekä kaupalliselle että vapaa-ajankalastukselle. Samalla on esitetty kalastuksen alkamista 27.5., eli noin neljä viikkoa totuttua myöhemmin. Komissio antaa päätöksen asiassa myöhemmin keväällä, todennäköisesti kuitenkin vasta kuultuaan EU:n tieteellis-, teknis- ja taloudellisen kalastuskomitean (STECF) arvioinnin asiaan.

Kalastukseen liittyen keskusteluun on nostettu myös kysymys, voidaanko kaupallinen kalastus perustella tieteellisesti, jos siihen osallistuu 45 kaupallista kalastajaa, kalastetaan useilla pyydyksillä ja tapetaan vähintäänkin tuhansia lohia. Suomen Pohjanlahden ja pääaltaan lohenkalastuskiintiö vuodelle 2024 on 16 661 lohta.

SVK peräänkuuluttaa tasapuolisuutta

Käypä asian kanssa nyt miten tahansa, peräänkuuluttaa SVK vapaa-ajankalastukselle oikeudenmukaisempaa asemaa kansainvälisessä kalastuspolitiikassa. Nyt ollaan tilanteessa, jossa EU-tasolla tehdään yhä kasvavassa määrin myös vapaa-ajankalastusta koskevia päätöksiä. Silti vapaa-ajankalastajilla ei ole edustusta päätöksenteossa, koska vapaa-ajankalastuksen ei katsota kuuluvan osaksi EU.n yhteistä kalastuspolitiikkaa (YKP).

Eduskunta on myös kiinnittänyt huomiota eri kalastusmuotojen yhdenvertaiseen asemaan ja edellyttää kaupallisen ja vapaa-ajankalastuksen tasapuolista huomioon ottamista päätöksenteossa, jossa SVK tunnistaa olevan parannettavaa myös kansallisella tasolla.

Lue lisää: SVK:n uutinen tiistaina 27.2. lohenkalastuksen säännöistä tulevalle kaudelle.

  • lohenkalastus
  • lohi
  • merilohi
  • Pohjanlahti
  • vetouistelu

Jaa tämä sivu

  • Jaa Facebookissa
  • Jaa Twitter/X:ssä
  • Jaa LinkedInissä
  • Jaa tämä sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa myös

  • Lohenkalastuksen aloitus siirtymässä jopa neljä viikkoa myöhemmäksi Pohjanlahdella – SVK huolissaan rajoitusten negatiivisista vaikutuksista lohen merikalastukseen

    Kategoria: Uutiset
    Julkaistu: 27.2.2024

    Pohjanlahdella lohenkalastuksen aloitus on siirtymässä myöhemmäksi. SVK on huolissaan rajoitusten negatiivisista vaikutuksista lohen kalastukseen.

  • Suomen Vapaa-ajankalastajilta Suomen merilohikantojen linjapaperi selvittää, miten vaelluskalakantoja voidaan vahvistaa

    Kategoria: Uutiset
    Julkaistu: 4.4.2024

    Suomen merilohikantojen linjapaperi perustuu järjestön toimintastrategiaan, joka ohjaa työskentelemään kestävien kalakantojen puolesta.

  • Lohen uistelun säännöt 2024

    Kategoria: Uutiset
    Julkaistu: 17.4.2024

    Lohen kalastuksessa merellä ei ole aikarajoitusta ja saaliksi saa ottaa yhden rasvaeväleikatun lohen/ kalastaja/ vrk. Sääntö on sama Itämeren pääaltaalta aina Merenkurkkuun asti.

Tuoreimmat uutiset

  • Suomen Vapaa-ajankalastajat: Liity silakan litkaajien reippaaseen joukkoon vaikka vappuna – merestä tuoretta ja terveellistä kalaa ruokapöytään
    Kategoria: Tiedotteet Julkaistu: 28.4.2025
  • Vaasassa otetaan roskat haltuun – Sundomin sillalla järjestetään siivoustalkoot
    Kategoria: Tiedotteet Julkaistu: 15.4.2025
  • Viehekisassa uusi ennätys – voiton nappasi Manu Ristimäki
    Kategoria: Nuoret Julkaistu: 10.4.2025
  • Tornionjoen kalastusmääräyksiä kiristetään – ensi kesänä sallitaan jokialueella vain kaksi lohta kalastajaa kohden
    Kategoria: Kalastusuutiset Julkaistu: 3.4.2025
Lisää uutisia

Jaa tämä sivu

  • Jaa Facebookissa
  • Jaa Twitter/X:ssä
  • Jaa LinkedInissä
  • Jaa tämä sivu

Yhdessä paremman kalastuksen puolesta.

Lähde kalaan Liity jäseneksi

Tilaa uutiskirjeemme ja pysyt ajan tasalla mitä kalastuksessa tapahtuu!

Mimmit kalastaa

Tehdään yhdessä Suomesta naiskalastajien kuningatarkunta! SVK:n toteuttama ja koordinoima Mimmit kalastaa -hanke on sinfonia naiskalastukselle.

Fisuun

Nuorisotyömme on laajaa ja tavoittaa suuren määrän nuoria vuosittain. Järjestämme yleisö- ja nuorisotapahtumia, ja opastamme koululaisia kalastuksen ensi askeleilla.

Haukitehdas

Haukitehdas haukien hyväksi. SVK:n Haukitehdas-hankkeessa hauille luodaan uusia sekä kunnostetaan jo olemassa olevia lisääntymisalueita.

Vastuullinen kalastaja

Järjestö jatkaa vastuullisen kalastuksen ja siihen liittyvien teemojen edistämistä keskeisenä osana toimintaansa.

OmaSVK

OmaSVK toimii jäsenkorttina, esittelee jäsenetuja ja tuo jäsenen saataville mielenkiintoisia kalastukseen liittyviä uutisia. 

Vapaa-ajan Kalastaja -lehti

Suomen paras, ainoastaan kalastukseen keskittynyt julkaisu. Lehdessä käsitellään monipuolisesti kalastusta ja siihen liittyviä asioita, kuten kalastuspolitiikkaa.


Vapaa-ajankalastajat

Vanha talvitie 2-6 A 11
00580 Helsinki
puh. 050 597 4933
vapaa-ajankalastaja@vapaa-ajankalastaja.fi

Facebook YouTube Instagram Issuu

Ota yhteyttä

  • Yhteystiedot
  • Piirit ja seurat
  • Anna palautetta

Osallistu

  • Tapahtumakalenteri
  • Nuorisotoiminta
  • Tue toimintaamme
  • Liity jäseneksi
  • Liity yhteisöjäseneksi

Pikalinkit

  • ePressi-palvelu medialle
  • Ajankohtaista
  • Lausunnot
  • Sense-jäsenrekisteri
  • Kirjasto
  • Seuroille ja piireille
  • Yhteisöjäsenet
  • Lahjoita
© Suomen Vapaa-ajankalastajat 2025
Tietosuojaseloste Tietoa evästeistä
  • Jäsenille
  • Liity jäseneksi
  • Lahjoita
  • Etusivu
  • Kalastus
    • Perustietoa kalastuksesta
      • Opetusvideot ja oppaat
      • Kalastuspaikat
      • Syötit
      • Solmut
        • Albright-solmu
        • Kahdeksikkosolmu
        • Kirurginsilmukka
        • Kirurginsolmu
        • Palomar-solmu
        • Perfection loop
        • Rapala-solmu
        • Tuplaunisolmu
        • Unisolmu
        • Verisolmu
      • Siimat
      • Saaliskalojen valinta
      • Kalan käsittely ruoaksi
        • Kalojen alkukäsittely
        • Ahvenen nylkeminen saksilla
        • Ahvenen nylkeminen veitsellä
        • Hauen fileointi
        • Hauen lihasruotojen poistaminen
        • Kuhan fileointi
        • Kuhan lihasruotojen poistaminen
        • Mateen nylkeminen
        • Silakan fileointi
        • Silakan perkaaminen
        • Särjen fileointi
      • Lait ja luvat
        • Kalastusmaksut
        • Kalojen pyyntirajoitukset
        • Pyydysten merkintä
    • Kalastusmenetelmät
      • Jigaus
      • Onginta
      • Heittokalastus
      • Perhokalastus
      • Pilkkiminen
      • Vetouistelu
      • Silakanlitkaus
      • Lajikalastus
      • Katiskakalastus
      • Verkkokalastus
      • Ravustus
    • Kalalajit
      • Ahven
      • Ankerias
      • Harjus
      • Hauki
      • Hopearuutana
      • Härkäsimppu
      • Isosimppu
      • Kampela
      • Karppi
      • Kilohaili
      • Kirjolohi
      • Kiiski
      • Kivisimppu
      • Kolmipiikki
      • Kuha
      • Kuore
      • Kymmenpiikki
      • Lahna
      • Lohi
      • Made
      • Miekkasärki
      • Muikku
      • Mustatäplätokko
      • Mutu
      • Nieriä
      • Nokkakala
      • Pasuri
      • Piikkimonni
      • Puronieriä
      • Ruutana
      • Salakka
      • Seipi
      • Seitsenruototokko
      • Siika
      • Silakka
      • Siloneula
      • Sorva
      • Sulkava
      • Suutari
      • Särki
      • Särmäneula
      • Säyne
      • Taimen
      • Toutain
      • Turpa
      • Turska
      • Vaskikala
      • Vimpa
    • Kalastus naapurimaissa
    • Kalastetaan vastuullisesti
      • Kalastajan etiketti
      • Kalan vapauttaminen
      • Vähennä koukkuja
      • Kahlaa varoen
      • Luonnossa liikkuminen
      • Ympäristöohjelma
    • Kalavesien hoito
      • Roskat haltuun
        • Ilmoita haamuverkkohavainto
        • Ota roskat haltuun rannoilta
      • Haukitehtaat
      • Kututurot
      • Turvemaiden kaivaminen uhkaa kaloja
      • Kalatalousalueet
      • Kala- ja ympäristötoimikunnnan julkaisut
        • Luvattomat padot
        • Kestävä hoitokalastus
        • Vesivoiman kalastohaitat vaativat lisätarkastelua
        • Humuskuormitus rasittaa kalavesiä
        • Kalastussäännöt ja -normit ovat muutakin kuin pelkkiä rajoituksia
        • Kalojen uudet alamitat ja miksi niitä kannattaa noudattaa
        • Monimuotoinen taimen tarvitsee kalastajan vastuuta ja vesiympäristön kunnostustoimia selviytyäkseen
        • Merimetso ja kalakannat
        • Ei kala merestä kalastamalla lopu, vai loppuuko?
        • Ekologisesti kestävä kalastus edellyttää saaliskalojen valikointia
        • Istutuksille on paikkansa kalavesien hoidossa
        • Järjestäytyneen vapaa-ajankalastuksen rooli yhteiskunnassa – eli miksi kuulua kalastusseuraan
      • Kalastusvastaavaverkosto
    • Suurkalat
      • Ilmoita suurkala
      • Suurkalarajat
      • Suurkalojen Hall Of Fame
      • Suurkalatuloksia
      • Kalarekisteri
    • Ennätyskalat
      • Ilmoitusrajat ja ohjeet
      • Ennätyskalatilastot
      • Yhteystiedot
    • Kalastus maistuu
      • Kalastus maistuu talvi
      • Kalastus maistuu kevät
      • Kalastus maistuu kesä
      • Kalastus maistuu syksy
    • Kirjasto
  • Nuoret
    • Tapahtumia lapsille ja nuorille
      • SM-toimintakilpailu
      • Viehevärityskilpailu
      • Fiksu kalastaa ahventa
      • Vapapäivä
    • Nuorisotoiminta
    • Fisuun-jäsenyys
  • Tapahtumakalenteri
    • Ilmoita tapahtumasta
  • Kilpailut
    • Kilpailukalenteri
    • Rajattomat kilpailut
      • Onki24
      • Pilkki12 ja Pilkkikuu
    • Street fishing
    • SM-kilpailut
      • SM-pilkki
      • SM-onki
      • SM-laituripilkki
      • SM-lohipilkki
      • SM-särkipilkki
      • SM-kilpaonki
      • Perhokalastuksen SM
      • Muut SM-kilpailut
      • Viehekalastuksen SM
    • Kansainvälinen kilpailutoiminta
    • Säännöt
      • SM-PILKKIKILPAILUN SÄÄNNÖT
      • SM-MORMUSKOINTISÄÄNNÖT
      • SM-KIISKIPILKINNÄN SÄÄNNÖT
      • SM-LOHIPILKINNÄN SÄÄNNÖT
      • SM-SÄRKIPILKIN SÄÄNNÖT
      • SM-RAUTUPILKINNÄN SÄÄNNÖT
      • SM-HEITTOUISTELUKILPAILUN SÄÄNNÖT
      • SM-ONKISÄÄNNÖT
      • SM-KILPAONKISÄÄNNÖT
      • SM-SOUTU-UISTELUN SÄÄNNÖT
      • SM-LAITURIPILKIN SÄÄNNÖT
      • SM-PERHOKALASTUSKILPAILUJEN SÄÄNNÖT
      • PERHONSIDONNAN SM-KILPAILUJEN SÄÄNNÖT
      • NUORTEN SM-TOIMINTAKILPAILUN SÄÄNNÖT
      • SM-TIETOKILPAILUJEN SÄÄNNÖT
      • SM-TUULASTUKSEN SÄÄNNÖT
      • MM-TUULASTUKSEN SÄÄNNÖT
      • SM-VENEONGINNAN SÄÄNNÖT
      • SVK:N VETOUISTELUMESTARUUSKILPAILUN SÄÄNNÖT
      • MORMUSKOINNIN MAAJOUKKUEKARSINNAN SÄÄNNÖT
      • KILPAONGINNAN MAAJOUKKUEKARSINTOJEN SÄÄNNÖT
      • SÄÄNNÖT POHJOISMAIDEN PILKKIMESTARUUS
    • Kilpailun järjestäjille
      • Kilpailutoiminnan ympäristöohjelma
    • Tulokset
  • Järjestö
    • Tule seuraani
    • Piirit ja seurat
    • Lausunnot
    • Hankkeet
      • Haukitehdas
      • Mimmit kalastaa!
      • Kalastusohjaajaverkosto
      • Virtamittarit
    • Strategia
    • Yhteisöjäsenet
    • Yhteystiedot
      • Henkilöstö
      • SVK:n hallinto
      • Toimikunnat
        • Kala- ja ympäristötoimikunta
        • Kilpailutoimikunta
        • Nuoriso- ja perhetoimikunta
        • Viestintätoimikunta
        • Aikuistoimikunta
    • Anna palautetta
  • Ajankohtaista
    • Uutiset ja tiedotteet
    • Ajankohtaista lakiasiaa
    • Uutiskirje